AKTUÁLNĚ / Doprava

Popis:
Autor / zdroj: ČEZ, Ota Schnepp
18.3.2020

Zatím poslední západočeský Oranžový přechod mají v Nejdku

NEJDEK

Bezpečně přes silnici po nasvíceném přechodu; tak by se dal stručně do šesti slov shrnout smysl grantového projektu Nadace ČEZ s názvem Oranžový přechod. V západních Čechách, konkrétně na Karlovarsku, zatím poslední vznikl na konci loňského roku v krušnohorském Nejdku. Letošní zájemci z řad samospráv jak v Plzeňském, tak i Karlovarském kraji pak mají možnost ucházet se o grant do konce měsíce března.

Nadace ČEZ osvětluje pod dohledem odborníků z řad krajských zástupců BESIP a na základě znalostí a doporučení místních samospráv přechody pro chodce od roku 2013. Od počátku se setkává s velkým zájmem měst, obcí i široké veřejnosti napříč republikou. „V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích - Vidět a být viděn - podporujeme města a obce v budování osvětlených přechodů v místech, kde se pohybuje hodně lidí a hlavně děti. Jako příklad ze západních Čech lze uvést Nejdek na Karlovarsku. Loňský Oranžový přechod byl přitom již druhým v pořadí, který zde na poměrně frekventovaném hlavním průtahu tímto krušnohorským městem, který je považovaný za protáhlé náměstí, zrealizovali,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

První Oranžový přechod s nadačním příspěvkem ve výši 120 000 korun vznikl v Nejdku již v roce 2017 u základní školy. Na stejné komunikaci, ale o několik set metrů dál, ovšem rovněž na náměstí Karla IV. byl pak vloni nově nasvícen druhý Oranžový přechod před místním kinem, potažmo i městským úřadem a informačním centrem. Na jeho realizaci přispěla městu Nadace ČEZ požadovanou finanční částkou ve výši 110 120 korun.

Od roku 2013, kdy Nadace ČEZ podpořila prví projekty v rámci grantu Oranžový přechod, jich jen v západních Čechách, tedy v Karlovarském a Plzeňském kraji bylo realizováno 17 za více než 2,5 milionu korun. V celé České republice pak bylo podpořeno 151 projektů za 22,7 milionu korun. Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v některých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho projektu vybudovat dva i více.  

Grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce. Nadační příspěvek je určen na instalaci osvětlení dosud neosvětlených nebezpečných přechodů v intravilánu i extravilánu. Příjemcem nadačního příspěvku mohou být pouze obce, města, nebo městské části hlavního města Prahy. „Také letos činí maximální výše nadačního příspěvku 120 000 korun. O grant se mohou žadatelé ucházet až do 31. března,“ uzavírá Michaela Ziková.

Autor / zdroj: Ota Schnepp

DALŠÍ ČLÁNKY

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

Expedition SCRAB dorazí i do Chebu

Autem do 3 tisíc korun kolem České republiky. Hromada zážitků, spousta příznivců, nadšení pro věc, objevování nových míst…

Starosta Chebu předal ceny vítězům

Zástupci vítězných škol si převzali z rukou starosty Chebu ocenění za přední umístění v soutěži „O nejkrásnější květináč“ za rok 2019.

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM