AKTUÁLNĚ / Doprava

Popis:
Autor / zdroj: ČEZ, Ota Schnepp
18.3.2020

Zatím poslední západočeský Oranžový přechod mají v Nejdku

NEJDEK

Bezpečně přes silnici po nasvíceném přechodu; tak by se dal stručně do šesti slov shrnout smysl grantového projektu Nadace ČEZ s názvem Oranžový přechod. V západních Čechách, konkrétně na Karlovarsku, zatím poslední vznikl na konci loňského roku v krušnohorském Nejdku. Letošní zájemci z řad samospráv jak v Plzeňském, tak i Karlovarském kraji pak mají možnost ucházet se o grant do konce měsíce března.

Nadace ČEZ osvětluje pod dohledem odborníků z řad krajských zástupců BESIP a na základě znalostí a doporučení místních samospráv přechody pro chodce od roku 2013. Od počátku se setkává s velkým zájmem měst, obcí i široké veřejnosti napříč republikou. „V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích - Vidět a být viděn - podporujeme města a obce v budování osvětlených přechodů v místech, kde se pohybuje hodně lidí a hlavně děti. Jako příklad ze západních Čech lze uvést Nejdek na Karlovarsku. Loňský Oranžový přechod byl přitom již druhým v pořadí, který zde na poměrně frekventovaném hlavním průtahu tímto krušnohorským městem, který je považovaný za protáhlé náměstí, zrealizovali,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

První Oranžový přechod s nadačním příspěvkem ve výši 120 000 korun vznikl v Nejdku již v roce 2017 u základní školy. Na stejné komunikaci, ale o několik set metrů dál, ovšem rovněž na náměstí Karla IV. byl pak vloni nově nasvícen druhý Oranžový přechod před místním kinem, potažmo i městským úřadem a informačním centrem. Na jeho realizaci přispěla městu Nadace ČEZ požadovanou finanční částkou ve výši 110 120 korun.

Od roku 2013, kdy Nadace ČEZ podpořila prví projekty v rámci grantu Oranžový přechod, jich jen v západních Čechách, tedy v Karlovarském a Plzeňském kraji bylo realizováno 17 za více než 2,5 milionu korun. V celé České republice pak bylo podpořeno 151 projektů za 22,7 milionu korun. Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v některých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho projektu vybudovat dva i více.  

Grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ je zaměřeno na podporu zvyšování bezpečnosti formou instalace osvětlení přechodů pro chodce. Nadační příspěvek je určen na instalaci osvětlení dosud neosvětlených nebezpečných přechodů v intravilánu i extravilánu. Příjemcem nadačního příspěvku mohou být pouze obce, města, nebo městské části hlavního města Prahy. „Také letos činí maximální výše nadačního příspěvku 120 000 korun. O grant se mohou žadatelé ucházet až do 31. března,“ uzavírá Michaela Ziková.

Autor / zdroj: Ota Schnepp

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Čtenáři krajské knihovny mají přístup k elektronickým verzím novin a časopisů zdarma

Prostřednictvím služby PressReader si mohou registrovaní uživatelé Krajské knihovny Vary vybrat ze 7000 titulů, které vycházejí ve 120 zemích a 60 jaz

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

GASTRONOMIE4. června 1070

v jeskyni nedaleko francouzského města Roquefort vyrobili první plesnivý sýr, který nazvali Roquefort.

VYNÁLEZY4. června 1783

bratři Montgolfierové veřejně ukázali svůj horkovzdušný balón.

DOPRAVA4. června 1876

byl zahájen provoz druhé etapy koňské tramvaje v Brně.

POZVÁNKA OBRAZEM